„Od pustyni do lasu tropikalnego”

Utworzono dnia 11.03.2024
8 marca w tym roku był dla uczniów klasy piątej nietypowy, pociągiem wybrali się do Gliwic. Odwiedzili miejską palmiarnię, która w tym roku obchodzi swoje 100. urodziny. Modernistyczny budynek palmiarni złożony z pięciu pawilonów o łącznej powierzchni 2000 m2 jest położony w malowniczym parku im. Fryderyka Chopina. Wraz przewodnikiem w ciągu 90 minut odbyli botaniczno-zoologiczną wyprawę po różnych biomach (od pustyni do lasu tropikalnego). Ciekawostki z życia roślin i zwierząt przytaczane przez przewodnika stanowiły interesującą lekcję. Pawilon roślin użytkowych pozwolił uczniom zobaczyć, jak wygląda bananowiec, figowiec, pieprz czarny czy kardamon. W pawilonie historycznym można było zobaczyć ponad 120-letnie palmy, a w pawilonie sukulentów podziwiać interesujące kaktusy, aloesy, agawy , wilczomlecze czy opuncje. Najpiękniejsze kwitnące storczyki, rośliny owadożerne to okazy w pawilonie tropiku. Natomiast w najnowszym pawilonie akwarystycznym w wielkich, czterech zbiornikach akwarystycznych( ten największy o objętości 60 m3) można było obserwować ogromne piranie, arapaimy oraz płaszczki z dorzecza Amazonki. W pozostałych zbiornikach uczniowie zobaczyli: ichtiofaunę z jeziora Malawi i Tanganika (pyszczaki, księżniczki z Burundii i wiele innych), ryby z południowo-wschodniej Azji oraz gatunki ryb z polskich rzek. Wspólna przygoda zakończyła się wręczeniem zasłużonej nagrody przygotowanej przez chłopców dla najsympatyczniejszej dziewczyny z klasy 5, którą została Stella Sladek.
GRATULUJEMY!
Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w zorganizowaniu tak fantastycznej przygody! Prosimy o więcej.
Marzena Zdobylak

„Od pustyni do lasu tropikalnego”

Utworzono dnia 11.03.2024, 16:39