Zawoja - Słowacja

Utworzono dnia 26.04.2024

Przygodę czas zacząć…w dniach 22-24 kwietnia uczniowie klasy piątej wyruszyli do Zawoi.  Już w pierwszym dniu braliśmy udział w ciekawych spotkaniach: odbyły się warsztaty malowania na szkle i niecodzienne zajęcia, podczas których można było wykonać różne wytwory z ecosianka: zajączki, wiewiórki itp. Wieczór to spotkanie z folklorem, z góralami - przyśpiewki, nauką ludowych pieśni. Uczniowie mieli okazję nie tylko pośpiewać góralskie piosenki, ale także założyć strój ludowy.

W drugim dniu wyruszyliśmy na spotkanie z naszymi sąsiadami ze Słowacji. Mieliśmy okazję zwiedzić Jaskinie Bielańską, która słynie z przepięknej szaty naciekowej, którą tworzą fantazyjne stalaktyty, stalagmity, draperie i urokliwe jeziorka jaskiniowe. Potem zawitaliśmy do Spišský Hrad, ruin zamku które zostały wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO, przewodnik opowiadał nam ciekawe historię związane z zamkiem, a my podziwialiśmy piękne widoki  górskich szczytów Tatr. Na zakończenie dnia integrowaliśmy się przy ognisku, piekąc kiełbasy, śpiewając, rozmawiając...

Niestety nasza przygoda  po woli dobiegała końca, w trzecim dniu po pysznym śniadaniu wyruszyliśmy do Kopalni sali w Bochni. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Kopalni Soli. W unikatowym labiryncie solnych korytarzy, czekało na nas wiele niespodzianek. Już sam zjazd do kopalni szybem Cambi był wielkim przeżyciem, potem było tylko lepiej przejazd kolejką, płynięcie łodzią.Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz słuchowisk przekazana została nam wiedza o historii kopalni, średniowiecznych technikach wydobywczych, pracy górnika. Następnie udaliśmy się w drogę powrotną do domu, planując kolejny wyjazd. Dziękujemy wszystkim za pomoc w organizacji wycieczki.

Zawoja - Słowacja

Utworzono dnia 26.04.2024, 14:32